CHWAST w koktajlu jako super wiosenna opcja na zieleninę!
Dlaczego chwast jest dobrą opcją zieleniny w koktajlu?
Wiosną potrzebujemy uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie. Dostęp do warzyw i owoców natomiast jest jeszcze dość ograniczony i tu z pomocą przychodzą właśnie powszechnie dostępne chwasty! Zawierają dużo chlorofilu i innych składników odżywczych. Zaklasyfikować je także możemy do ziół, czyli roślin zawierających substancje wpływające na metabolizm człowieka.
Jakie dobroczynne działania mają chwasty, które możemy miksować?
Chwasty to po prostu rodzime rośliny zielne występujące w naszym klimacie. W naturalnym środowisku porastają łąki, można je spotkać wśród zadrzewień. Z naszych ogrodów raczej je usuwamy uznając za zbędne. Zamiast jednak wyrzucać do bioodpadów, czy na kompostownik spróbuj chociaż część tego drogocennego surowca wykorzystać przy mikoswaniu zdrowych koktajli. Naprawdę możesz wiele zyskać! Spójrz poniżej jakie korzyści wynikają ze spożycia niektórych ziół:
Pokrzywa:
-polecana przy chorobach alergicznych.
Przepis na koktajl z pokrzywą:
100g roszponki
2 garści młodej pokrzywy
1 banan
1 łyżka oleju kokosowego
250ml wody
Miksujemy wszystkie składniki.
Mniszek:
Przepis na koktajl z mniszkiem:
garść młodych liści mniszka pospolitego
2 jabłka
2 łyżki rodzynek
1 łyżka masła orzechowego
200 ml soku z brzozy lub wody
Umyj liście mniszka, jabłka obierz i usuń gniazda nasienne. Zmiksuj wszystkie składniki na gładki koktajl – idealnie zaspokaja on zachcianki na “coś słodkiego”.
Skrzyp:
Przepis na koktajl ze skrzypem:
garść skrzypu
2 kiwi
banan
kilka liści świeżej mięty
Szklanka wody
Inne chwasty:
Fiołek trójbarwny – działa moczopędnie, napotnie, odtruwająco, ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Przepis na koktajl z fiołkiem:
garść kwiatów fiołka trójbarwnego,
szklanka truskawek,
100ml soku jabłkowego,
1/4 łyżeczki startego imbiru
Umyj kwiaty, truskawki obierz z szypułek. Zmiksuj z pozostałymi składnikami.
Szczaw – ma w sobie ogrom witaminy C, potasu i żelaza. Ma działanie przeciwutleniające i opóźniające starzenie się organizmu. Jego spożycie może łagodzić kaszel i katar, pobudzać trawienie, działać moczopędnie i krwiotwórczo.
Przepis na koktajl ze szczawiem:
garść świeżego szczawiu,
jabłko,
dojrzały banan,
łyżeczka cynamonu,
łyżeczka oleju lnianego,
szklanka wody
Szczaw umyj, jabłko obierz i usuń gniazdo nasienne. Zmiksuj oba składniki z bananem. Dodaj cynamon, olej lniany oraz wodę i zmiksuj ponownie.
Koniczyna łąkowa – wpływa łagodząco na najbardziej uciążliwe objawy menopauzy (uderzenia gorąca, nadmierna potliwość). Pozytywnie wpływa na przemianę materii, działa też moczopędnie, rozkurczowo i wykrztuśnie.
Przepis na koktajl z koniczyną:
2 garści kwiatów i listków koniczyny,
2 garści świeżego szpinaku,
banan,
1/2 szklanki truskawek,
4 migdały,
2 suszone daktyle,
szklanka wody
Umyty szpinak oraz kwiaty i liście koniczyny razem z truskawkami bez szypułek zmiksuj z bananem, migdałami i daktylami do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj wodę i ponownie zmiksuj. Jeśli masz słabszy blender, namocz wcześniej migdały i daktyle. Jadalne są wszystkie rodzaje koniczyny
Stokrotki – to nie tylko urocze kwiatki! Pomagają na kaszel i przeziębienie. Dzięki wysokiej zawartości saponin, śluzów, garbników i flawonoidów, są bardzo przydatne w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych – działają wykrztuśnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Mają też słabe właściwości przeciwgorączkowe.
Przepis na koktajl ze stokrotką:
2 garści kwiatów stokrotek,
dojrzałe mango,
2 kiwi,
szklanka herbaty z ostropestu lub zielonej
Zaparz herbatę. Mango przekrój wzdłuż przed pestką, natnij miąższ w szachownicę i odkrój. Kiwi obierz ze skórki, umyj kwiaty stokrotek. Zmiksuj wszystkie składniki.
Lubczyk – działa moczopędnie i wspomagającego w chorobach układu moczowego. Działa też rozluźniająco na mięśnie jelit. Właściwości lubczyku wspomagają organizm w pozbywaniu się toksyn. Oprócz tego, dzięki zawartości kumaryny, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Jest też afrodyzjakiem!
Przepis na koktajl z lubczykiem:
14 gram natki lubczyka,
2 gałązki natki pietruszki,
łyżka oleju lnianego,
2 banany,
2 szklanki wody,
Zmiksować składniki.
Jak szukasz więcej przepisów na koktajle z chwastami i nie tylko znajdziesz je w naszej książce wachlarz:
Miksuj z nami, czyli wiosenne koktajlowe wyzwanie: Miksujemy chwasty!
Cała wiedza w pigułce! Nie wiesz co zbierać, jak zbierać, jak przechowywać, z czym miksować? Jesteś w odpowiednim miejscu! W wyzwaniu pokazaliśmy krok po kroku jak “radzić sobie” z chwastami. W filmach poniżej pokazujemy:
-jak miksujemy koktajle z chwastami;
-Maciek próbuje liści pokrzywy! Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy go poparzyła w język koniecznie obejrzyj :)!
-Dowiesz się także jak przechować smaki wiosny na dłużej, bo pokazujemy krok po kroku jak przechować chwasty w zamrażalniku, tak by były gotowe do wrzucenia do blendera i nie zajmowały zbyt wiele miejsca w naszych lodówkach!
Dzień pierwszy wyzwania:
Dzień drugi wyzwania:
Dzień trzeci wyzwania: