Koktajle na Hashimoto jako naturalny sposób do reemisji
Koktajle to potężne narzędzie w walce z Hashimoto. Szczególnie przy tej chorobie istotne są odpowiednie witaminy, minerały i składniki odżywcze dla naszego samopoczucia. A to właśnie koktajle są w stanie uzupełnić wszelkie niedobory w naszych organizmach! W tym artykule zgłębimy ten temat, odkrywając jeszcze więcej fantastycznych składników, które pomogą Ci poczuć się lepiej.
Najczęstsze niedobory przy Hashimoto i sposoby na ich niwelowanie
Żelazo
Żelazo pełni kluczową rolę w procesie syntezy hormonów tarczycy, a jego deficyt hamuje działanie peroksydazy tarczycowej, co z kolei prowadzi do wzrostu stężenia TSH. W wielu przypadkach objawy takie jak zmęczenie, apatia czy senność są rezultatem braku tego pierwiastka.
Aby zwiększyć poziom żelaza, dodaj do swoich koktajli składniki takie jak buraki, kasza jaglana, suszone owoce.
Zobacz, co możesz miksować jeszcze w swoich koktajlach, by uniknąć apatii, zmęczenia, niedokrwistości:
Selen
Tarczyca jest organem z najwyższym stężeniem selenu. Brak tego pierwiastka może skutkować uszkodzeniem komórek tarczycy i stanem zapalnym. Odpowiednie stężenie selenu ma zdolność do obniżania poziomu autoprzeciwciał anty-TPO.
Aby dostarczyć organizmowi selenu, do swoich koktajli dodaj np. orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika.
Cynk
Cynk jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego deficyt może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zwiększony poziom przeciwciał przeciwko antygenom tarczycy. Uzupełnienie tego pierwiastka często przywraca prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy, niedobór cynku często objawia się wypadaniem włosów.
Aby zaspokoić potrzebę cynku, do swoich koktajli dodaj: pestki dyni, siemię lniane, produkty pełnoziarniste, kaszę jaglaną i gryczaną.
Miksuj w swoich koktajlach, by uniknąć wypadania włosów:
Magnez
Magnez posiada właściwości przeciwzapalne. Niedobór tego składnika może zwiększać ryzyko zachorowania na Hashimoto, a u osób już na nie chorujących objawy mogą się zaostrzyć w wyniku zaburzeń układu odpornościowego.
Aby dostarczyć organizmowi magnez, dodaj do koktajli takie składniki jak: banany, awokado, natkę pietruszki.
Witaminy
Zadbaj również o uzupełnienie deficytów następujących witamin:
-witamina A, którą można znaleźć w marchewce, dyni, szpinaku, morelach;
-witamina C, obecna m.in. w czarnej porzeczce, kiwi, truskawkach, pomarańczach, mango, cytrynach, melonach, szpinaku, pomidorach, papryce;
-witamina E, dostępna w awokado, produktach pełnoziarnistych, olejach roślinnych;
-witaminy z grupy B, które znajdują się m.in. w pestkach dyni, płatkach owsianych, nasionach słonecznika, jabłkach, zielonym groszku.
Jak zatem powinno wyglądać żywienie osób borykających się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy i dlaczego koktajle stanowią doskonałe rozwiązanie do zrównoważenia takiej diety?
Konieczność dostarczenia odpowiedniej ilości białka
Zbalansowane koktajle są w stanie wzbogacić naszą dietę o niezbędne białko, możemy je uzyskać, miksując takie składniki jak: orzechy, amarantus, komosę ryżową.
Odpowiednia podaż witamin i minerałów
Warzywa i owoce są źródłem niezbędnych minerałów i witamin, które pomogą uzupełnić wszelkie braki. Dodatkowo dostarczają błonnika. Kluczowe jest zróżnicowanie spożywanych sezonowych warzyw i owoców. Jeżeli masz trudności z regularnym spożywaniem warzyw i owoców, warto wprowadzić do swojej diety codzienne picie jednego koktajlu.
Dobre tłuszcze
Tłuszcz jest kluczowy dla absorpcji witamin i minerałów. Jest niezbędny dla prawidłowego działania organizmu i produkcji hormonów. Dlatego zalecane jest zwiększone spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. W swoich koktajlach miksuj orzechy, nasiona, pestki. Awokado jest również doskonałym źródłem tłuszczu.
Konieczność dostarczenia błonnika
Sama niedoczynność tarczycy może prowadzić do zaburzeń w pracy jelit, co z kolei może prowadzić do problemów z wypróżnianiem. Stąd niezwykle istotna jest właściwa podaż błonnika w diecie. Warzywa i owoce, które miksujemy w koktajlach, są doskonałym źródłem błonnika. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie. Koktajl dostarcza nam zarówno błonnika, jak i nawadnia organizm, w przeciwieństwie do soków, które są pozbawione błonnika.
Wzbogacaj swoje koktajle i inne posiłki np. o:
Przykłady koktajli dla tarczycy
Zmiksuj przykładowy prosty koktajl, by wesprzeć swoją tarczycę już teraz:
Najnowsze komentarze