Czy naprawdę musisz sięgać po farmakologię przy anemii i niedokrwistości? Zdradzamy sekret!

Czy leki i suplementy to jedyny sposób na anemię?

W organizmie człowieka znajduje się średnio około 4 gramów żelaza. Prawie 70% wchodzi w skład krwi, pod postacią hemoglobiny. Na poziom żelaza w organizmie wpływa nie tylko metabolizm i gospodarka hormonalna, ale również pora dnia. Rano jest go więcej niż wieczorem. Ponieważ każdego dnia tracimy od 0,5 do 1,5 mg tego cennego pierwiastka, ważne jest jego regularne dostarczanie, najlepiej w postaci naturalnej, w pożywieniu.

Fakty i MITY na temat anemii

Niestety, ale wokół anemii narosło wiele mitów. Co jeść, by uzupełnić niedobory żelaza oraz ferrytyny? Wiele składników używanych do zielonych koktajli zawiera żelazo, z zieleniny jest to na przykład pietruszka, sałata, brokuły, szpinak, ale także kalafior czy kapusta. Bogate w żelazo są także buraki, marchew i pomidory. Z owoców warto miksować owoce cytrusowe, brzoskwinie, morele, jabłka, truskawki, maliny, wiśnie czy czereśnie. Bogata w żelazo jest też na przykład kasza jaglana, a ta przepysznie smakuje zmiksowana w koktajlach. Kasza jaglana (lub płatki jaglane) dodatkowo zagęszcza koktajle i powoduje, że po ich spożyciu jesteśmy bardziej syci. Każdy zielony koktajl, który zmiksujesz możesz też dodatkowo wzbogacić w ten pierwiastek miksując je z dodatkami takimi składnikami jak: pestki dyni, pestki słonecznika, sezam, orzechy, rodzynki i inne suszone owoce.

Spożywaj owoce i warzywa!

PRAWDA! Jeśli cierpisz na anemię powinieneś zwiększać podaż witaminy C, ponieważ zwiększa ona wchłanialność żelaza z posiłków. To właśnie dlatego koktajle są idealną opcją na uzupełnienie niedoborów. Dzięki nim możemy uzupełnić zasoby zarówno żelaza, jak i witaminy C. Przez co naturalnie jesteśmy w stanie poprawić swoje wyniki badań krwi bez konieczności farmakologicznych rozwiązań!

 

Szpinak to najlepsze źródło żelaza!

FAŁSZ! Owszem szpinak jest wartościowy i zawiera również m.in. żelazo w składzie natomiast są inne, lepsze jego źródła np. brokuły. Żeby uzupełniać niedobory (nie tylko żelaza) konieczna jest też zróżnicowana dieta, a nie korzystanie w kółko z tych samych produktów i to się tyczy również warzyw i owoców.

Kakao to dobre źródło magnezu, ale też żelaza!

Prawda! Kakao (oczywiście naturalne) jest bardzo dobrym źródłem żelaza! Warto je dodawać do naszych koktajli, by nadać im nie tylko niepowtarzalny smak, ale również wzbogacić dietę właśnie w żelazo. 

 

 

Mężczyźni powinni spożywać więcej żelaza od kobiet

MIT! Niedokrwistość znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, m.in. dlatego, że kobiety tracą krew w czasie menstruacji. Dodatkowo ryzyko niedokrwistości wzrasta w ciąży oraz w okresie laktacji. Ponadto mężczyźni mają nawet kilkakrotnie większe niż kobiety zapasy żelaza w organizmie.

Żelazo powinniśmy uzupełniać codziennie

Codziennie tracimy ok. 0,5-1,5mg tego pierwiastka. Jest zatem niezbędne jego codzienne uzupełnianie, zwłaszcza gdy mamy stwierdzony już niedobór w organizmie.

 

 

Buraki to najlepsze źródło żelaza

 

FAŁSZ! Owszem buraki są wartościowe i zawierają również m.in. żelazo w składzie natomiast są inne, lepsze jego źródła np. maliny. Żeby uzupełniać niedobory (nie tylko żelaza) konieczna jest też zróżnicowana dieta, a nie korzystanie w kółko z tych samych produktów i to się tyczy również warzyw i owoców.

Nie łącz produktów bogatych w żelazo z mlekiem!

Prawda! Często w kontekście niemowląt wspomina się o tym, by nie podawać leków/suplementów z żelazem razem z mlekiem. Owszem nie powinno się tego robić ponieważ obecność wapnia utrudnia wchłanianie żelaza!

 

 

Jak szukasz więcej przepisów na koktajle wspierające leczenie anemii lub po prostu bogate w żelazo, koniecznie sprawdź nasz ebook, w którym znajdziesz nie tylko konkretne przepisy, ale też tipy jak komponować koktajle i inne posiłki bogate w ten pierwiastek: