SZOK! Co może mieć wpływ na zaparcia!
Zaparcia co może być ich przyczyną?
Fakty i MITY na temat zaparć
Niestety, wokół tego schorzenia narosło wiele mitów. Co jeść, a czego unikać. Jak radzić sobie z uregulowaniem pracy jelit? Jak mogą w tym pomóc koktajle!? Czytaj dalej, a dowiesz się wielu przydatnych i użytecznych informacji, z których powinieneś skorzystać, jeśli borykasz się z zaparciami.
Spożycie produktów mlecznych sprzyja zaparciom
Unikaj błonnika!
MIT! Wprowadzenie dodatkowych ilości błonnika do diety u zdrowych osób może dać korzystny wpływ na perystaltykę jelit, objętość stolca i częstość jego oddawania. Dieta przeciętnej osoby jest uboga w błonnik. Niestety, ale nie dostarczamy wystarczających jego ilości w pożywieniu i może to być przyczyną zaparć. Nie przepadasz za owocami i warzywami? Miksuj koktajle! Już 1 koktajl dziennie może dostarczyć taką ilość błonnika, która wyreguluje pracę Twoich jelit!
Leki mogą być przyczyną zaparć
Zaparcia to problem tylko starszych
MIT! Wbrew powszechnej opinii zaparcia to nie tylko problem osób starszych – szacuje się, że prawie co 3 osoba dorosła cierpi z powodu zaparć. Mogą dotyczyć także kobiet w czasie ciąży, kiedy to jelita uciskane są przez macicę. Zaparcia zdarzają się też u osób, które przyjmują zbyt małą ilość płynów, lub błonnika, a także nie są zbyt aktywne fizycznie. Dzieci również zmagają się często z problemem zaparć. Jest jednak na to metoda. Niezależnie od wieku, pij koktajle!
Stres może być przyczyną zaparć
Lewatywa to dobra metoda na zaparcia
Zaparcia często występują u kobiet w ciąży
Częstość występowania zaparć w czasie ciąży wynosi nawet do 38% u kobiet ciężarnych. Wzrost stężenia progesteronu obniżającego poziom hormonu o nazwie motylina, w połączeniu z uciskaniem jelit przez macicę, mogą prowadzić do spowolnienia przechodzenia pokarmu przez jelita. Dlatego kobiety ciężarne tym bardziej powinny zadbać o swoją dietę, oczywiście również z uwagi na dobro dziecka.
Najnowsze komentarze