Warning: Trying to access array offset on false in /home/zielone2/domains/zielonekoktajle.pl/public_html/wp-content/plugins/evolution-google-analytics-code/evolution-google-analytics-code.php on line 171

SZOK! Co może mieć wpływ na zaparcia!

Zaparcia co może być ich przyczyną?

Wśród najczęściej występujących przyczyn zaparć wymienia się dietę zbyt ubogą w błonnik, zbyt małą ilość wypijanej wody oraz siedzący tryb życia. Czasami jednak powodowane są przez różne jednostki chorobowe (np. IBS, Hashimoto), niektóre stany fizjologiczne oraz przyjmowane leki. Zdarza się również, że wśród dzieci (i nie tylko) mogą występować na podłożu psychogennym.

Fakty i MITY na temat zaparć

Niestety, wokół tego schorzenia narosło wiele mitów. Co jeść, a czego unikać. Jak radzić sobie z uregulowaniem pracy jelit? Jak mogą w tym pomóc koktajle!? Czytaj dalej, a dowiesz się wielu przydatnych i użytecznych informacji, z których powinieneś skorzystać, jeśli borykasz się z zaparciami.

Spożycie produktów mlecznych sprzyja zaparciom

PRAWDA! Możesz cierpieć na zaparcia, jeśli masz nietolerancję laktozy, a jadasz produkty mleczne. Aby uniknąć problemów, jadaj niewielką ilość mlecznych produktów dziennie lub w ogóle z nich zrezygnuj. Dobrą alternatywą dla mleka są napoje roślinne. Zamiast mleka możesz użyć np. napoju migdałowego, owsianego, sojowego, ryżowego, kokosowego. Również do koktajli dodajemy wodę lub właśnie napoje roślinne. Jak je zrobić samemu? Zobacz -> zielonekoktajle.pl/mleko

 

Unikaj błonnika!

MIT! Wprowadzenie dodatkowych ilości błonnika do diety u zdrowych osób może dać korzystny wpływ na perystaltykę jelit, objętość stolca i częstość jego oddawania. Dieta przeciętnej osoby jest uboga w błonnik. Niestety, ale nie dostarczamy wystarczających jego ilości w pożywieniu i może to być przyczyną zaparć. Nie przepadasz za owocami i warzywami? Miksuj koktajle! Już 1 koktajl dziennie może dostarczyć taką ilość błonnika, która wyreguluje pracę Twoich jelit!

Leki mogą być przyczyną zaparć

Prawda! Niektóre leki przeciwbólowe, antydepresyjne czy podnoszące ciśnienie krwi powodują zaparcia. Taką samą sytuację wywołuje przyjmowanie w nadmiarze wapnia i żelaza. Oczywiście, jeśli lekarz nam zalecił ich spożywanie, to nie możemy bez konsultacji zrezygnować z nich. Jednak jeśli doskwierają Ci zaparcia spowodowane właśnie spożyciem leków, zacznij miksować regularnie koktajle, które sprawią, że Twoje jelita będą pracować sprawniej! 

 

 

Zaparcia to problem tylko starszych

MIT! Wbrew powszechnej opinii zaparcia to nie tylko problem osób starszych – szacuje się, że prawie co 3 osoba dorosła cierpi z powodu zaparć. Mogą dotyczyć także kobiet w czasie ciąży, kiedy to jelita uciskane są przez macicę. Zaparcia zdarzają się też u osób, które przyjmują zbyt małą ilość płynów, lub błonnika, a także nie są zbyt aktywne fizycznie. Dzieci również zmagają się często z problemem zaparć. Jest jednak na to metoda. Niezależnie od wieku, pij koktajle!

 

 Stres może być przyczyną zaparć

PRAWDA! Depresja, czy obniżony nastrój przyczyniają się do nieregularnych wypróżnień. Medytacja, joga czy inne techniki relaksacyjne mogą być bardzo pomocne. Masaż brzucha może pomóc zrelaksować mięśnie odpowiadające za przesuwanie się stolca w organizmie. Oczywiście włącz też do diety koktajle! Bogate w wartości odżywcze, wspomagają nasz układ nerwowy.

 

 

Lewatywa to dobra metoda na zaparcia

 

MIT! Lewatywa nie jest dobrym środkiem na zapobieganie i leczenie zaparć, chociaż na jakiś czas pomaga w usunięciu zalegających resztek pokarmowych. Jeśli lewatywa stosowana jest regularnie, przyczynia się do powstania zaparć, szczególnie u ludzi starszych. Zadbaj lepiej o swoją dietę i wzbogać ją o błonnik np. pijąc koktajle!

Zaparcia często występują u kobiet w ciąży

Częstość występowania zaparć w czasie ciąży wynosi nawet do 38% u kobiet ciężarnych. Wzrost stężenia progesteronu obniżającego poziom hormonu o nazwie motylina, w połączeniu z uciskaniem jelit przez macicę, mogą prowadzić do spowolnienia przechodzenia pokarmu przez jelita. Dlatego kobiety ciężarne tym bardziej powinny zadbać o swoją dietę, oczywiście również z uwagi na dobro dziecka. 

 

 

Jak szukasz więcej przepisów na koktajle wspierające jelita, koniecznie sprawdź nasze ebooki, w którym znajdziesz nie tylko konkretne przepisy, ale też tipy jak komponować koktajle:

 


Warning: Trying to access array offset on false in /home/zielone2/domains/zielonekoktajle.pl/public_html/wp-content/plugins/evolution-google-analytics-code/evolution-google-analytics-code.php on line 188